چرا کولر گازی باد گرم می دهد؟

یکی از رایج ترین مشکلات کولر گازی که موجب نگرانی و ایجاد دردسرهایی برای کاربران می شود، باد گرم این دستگاه است. به این معنی که وقتی دستگاه را روشن می کنید، به جای خنک سازی محیط، باد گرم از آن منتشر می گردد. این وضعیت نشانه ای است دال بر وجود یک ایراد یا مشکل اساسی در یکی از قطعات دستگاه و به همین دلیل نیز باید در اسرع وقت مورد پیگیری واقع شود. نکته ای که نباید از آن غافل شوید این است که بررسی و تعمیر کولر در این شرایط، نیاز به برخورداری از مهارت و تخصص بسسیار بالایی داشته و به دستگاه به هیچ عنوان نباید توسط افراد ناشی و مبتدی ترمیم شود. همکاران ما در نمایندگی تعمیرات کولر گازی مرکز سخت افزار ایران، از مهارت و دانش فنی لازم در این حوزه برخوردار بوده و قادر به رفع مشکل به صورت تخصصی و حرفه ای می باشند. ادامه مطلب، به ارائه نکاتی کاربردی در مورد دلایل باد گرم کولر گازی و روش های برطرف کردن این مشکل اختصاص یافته است

سرویس نکردن کولر گازی

 

یکی از اصلی ترین دلایل بروز مشکل باد گرم در کولر های گازی و اسپلیت، سرویس نشدن منظم این دستگاه است. اگر جزء کاربرانی هستید که برای سرویس و مراقبت از کولر گازی وقت نمی گذارند، بهتر است بدانید که این مساله می تواند زمینه ساز بروز مشکلات بسیاری در این محصول شود. کولر گازی باید به صورت منظم و دوره ای سرویس شود تا مشکلات آن به موقع شناسایی شده و برطرف گردند. بنابراین توصیه می کنیم با سرویس کردن منظم، از بروز مشکلاتی همچون باد گرم کولر گازی و موارد مشابه پیشگیری نمایید.

انسداد فیلتر هوا

 

یکی دیگر از دلایل انتشار هوای گرم از کولر های گازی، انسداد فیلترهای هوا می باشد. فیلتر هوا یکی از اصلی ترین قطعات این دستگاه است که دائما در معرض آلودگی های محیطی و چربی و این قبیل موارد قرار دارد. آلودگی این فیلترها در دراز مدت موجب انسداد آنها می شود .و باعث می شود که جریان هوا کند و کم شده و کویل های خنک کننده جریان هوا برفک بزنند. برفک های ایجاد شده مسیر هوا را مسدود می کنند و به این ترتیب، دستگاه باد گرم می دهد. برای رفع این مورد از دلایل ایجاد باد گرم کولر گازی ، کافی است فیلتر هوا را با استفاده از یک برس و کمی سرکه و آب و یا محلول مایع، شستشو داده و تمیز کنید.

 

سوختن فن یا موتور

 

دیگر مساله ای که می تواند باعث ایجاد باد گرم کولر گازی شود، سوختن فن یا موتور دستگاه است. با تعمیر و یا تعویض این قطعات توسط متخصصین مجرب تعمیرات کولر گازی، این مشکل برطرف می گردد.

تمام شدن گاز دستگاه

 

وقتی گاز کولر گازی تمام می شود، کمپرسور قادر به کار نخواهد بود و به این ترتیب، دستگاه نمی تواند محیط را خنک کند. این مساله باعث می شود که کولر گازی به جای باد خنک، باد گرم منتشر نماید. با شارژ کردن گاز مشکل دستگاه نیز برطرف شده و فرایند خنک سازی از سر گرفته می شود.

ایرادات کمپرسور

 

یکی از مهم ترین دلایل ایجاد باد گرم کولر گازی ، وجود مشکل یا ایراد در کمپرسور دستگاه است. ممکن است پیچ پروانه ی خنک کننده هرز شده باشد، رله خراب شده باشد، جریان برقی که دریافت می کند کم باشد و یا مواردی از این دست که در نهایت منجر به گرم شدن باد دستگاه می شوند

 

سایر دلایل گرمای باد کولر گازی

 

علاوه بر موارد ذکر شده، باد گرم کولر گازی دلایل دیگری هم دارد که از جمله ی آنها می توان به مواردی همچون: برفک زدن اوپراتور، خرابی کلید چند حالته ، خراب بودن فن ، هرز شدن پروانه اواپراتور، پاره شدن تسمه پروانه، بسته بودن ورودی هوا، خرابی اورلود، خرابی استارت ، نصب نامناسب کولر گازی، قرار دادن پنل خارجی کولر گازی در مکان نا مناسب، و … اشاره کرد. تکنسین های مجرب حاضر در نمایندگی تعمیرات کولر گازی، با تکیه بر دانش فنی و تخصص بالای خود در این حوزه، انواع مشکلات و اختلالات ذکر شده را برطرف کرده و به این ترتیب، مشکل باد گرم کولرگازی را به بهترین شکل برطرف می نمایند.