معرفي VRF :

- تاريخچه VRF

 

VRF اولين بار سال 1982 در ژاپن اختراع و توليد شد. هم اکنون سيستم‌هاي تهويه مطبوع VRF در 50% از ساختمان‌هاي اداري و در 33% ساختمان‌هاي بزرگ تجاري اين کشور به کار مي‌رود.

 

- VRF چيست؟

 

Variable Refrigerant Flow به معناي جريان متغير سيال در پنل‌ها (يونيت داخلي) مي‌باشد. به تعريف ساده‌تر اين دستگاه شبيه کولر گازي با چندين يونيت داخلي مي‌باشد.

 

با توجه به حساسيت سيستم VRF اجراي آن کار بسيار تخصصي مي‌باشد که در صورت وجود کوچک‌ترين نقص در طراحي يا اجراء کل سيستم دچار مشکل خواهد شد. پس بهتر است در صورت خريد دستگاه از هر شرکت و يا برندي کار طراحي، نصب و اجرا نيز به عهده‌ي فروشنده باشد.

 

- طريقه‌ي کار کرد سيتم‌هاي VRF

 

سيستم‌هاي پمپ گرمايي مولتي اسپليت، که در داخل آن‌ها از تعدادي واحد داخلي متصل به يک واحد خارجي استفاده مي‌شود، از يک تکنولوژي مناسب براي ساختمان‌هاي مسکوني و تجاري سبک به سيستم‌هاي با جريان متغير مبرد يا VRF متحول شده‌اند که مي‌توانند تهويه مطبوع خوبي را براي ساختمان‌هاي تجاري عظيم فراهم نمايند.

 

در فناوري VRF از کنترل‌هاي هوشمند يکپارچه، محرک‌هاي سرعت متغير(VSD)، لوله‌کشي مبرد و بازيابي گرما براي توليد محصولاتي استفاده مي‌شود که واجد ويژگي‌هايي مانند سهولت نصب بازدهي بالاي انرژي، انعطاف پذيري عملکرد، و کنترل منطقه هستند.

 

در فناوري VRF کنوني از موتورهايي با مبدل جريان (کموتاتور) الکترونيکي (ECM)، کمپرسورهاي پيچي با محرک معکوس‌گر، کمپرسورهاي چندتايي، پيکربندي‌هاي چندکاره، مداربندي پيچيده مبرد و روغن، برگشت‌ها، و کنترل‌هايي استفاده مي‌شود که اجازه مي‌دهند تا 60 واحد داخلي يا بيش‌تر به شکل متصل به يک واحد خارجي کار نمايد سيستم‌هاي مولتي اسپليت متشکل از چند قسمت داخلي متصل به يک واحد خارجي مي‌باشد.

 

سيستم‌هاي VRF انواع پيشرفته‌اي از سيستم‌هاي مولتي اسپليت بدون کانال هستند که اجازه مي‌دهند واحدهاي داخلي زيادي به هر واحد خارجي متصل شوند و امکانات اضافه‌اي از قبيل گرمايش و سرمايش همزمان و بازيابي گرما را نيز فراهم کنند. سيستم‌هاي پمپ گرمايي مولتي اسپليت گرمايش در تمام واحدهاي داخلي، يا سرمايش در تمام واحدها را امکان پذير مي‌سازند؛ نه گرمايش و سرمايش همزمان. اما سيستم‌هاي VRF امکان گرمايش و سرمايش همزمان و همچنين بازيابي گرما جهت کاهش مصرف انرژي طي فصل گرمايش را فراهم مي‌کنند.

 

- مزايايي استفاده از سيستم VRF

 

1- مديريت پنل‌ها جهت افزايش بهره وري تا 20%

به طور مثال اگر ظرفيت يک کندانسور Btu/h 100000 باشد مجموع ظرفيت يونيت‌هاي داخلي متصل به آن مي‌تواند تا Btu/h 120000 باشد و اين به معناي افزايش ظرفيت دستگاه نيست بلکه به معناي مديريت ظرفيت و تقسيم بار برودتي بين يونيت‌هاي داخلي مي‌باشد. اين ويژگي در ساختمان‌هايي که هم از شمال و هم از جنوب نورگير هستند بيش‌ترين استفاده را دارد.

 

2- استفاده از کمپرسور اسکرال از نوع ديجيتال اينورتر

اين ويژگي به تنهايي مي‌تواند مصرف برق را به ميزان قابل ملاحظه‌اي کاهش دهد.

 

3- امکان طول لوله کشي در متراژ بالا

به صورت عمودي: 50 متر

به صورت افقي: 100 متر

مجموع طول لوله کشي به صورت عمودي، افقي و شاخه‌ها تا 250 متر، اختلاف ارتفاع بين دو شاخه حداکثر 15 متر مي‌باشد.

 

4- امکان کنترل هر يونيت داخلي به صورت مجزا

 

5- امکان استفاده از دستگاه براي توليد گرمايش (Heat pump) در زمستان

 

6- تنوع در استفاده همزمان از انواع يونيت داخلي (کاستي، ديواري، سقفي توکار و کانالي)

 

- معايب استفاده از VRF

 

1- در صورت کوچک‌ترين نشتي گاز در مسير لوله کشي کل سيستم دچار مشکل مي‌شود (به دليل عدم توازن و فشار گاز درون شاخه‌ها) و فرايند توليد سرما جهت کليه‌ي يونيت‌هاي داخلي دچار اختلال مي‌شود. پيدا کردن نشتي لوله مسي بسيار سخت و هزينه بر است چرا که مبرد‌هاي مورد استفاده در VRF بدون بو و بدون رنگ هستند و احتمال تخريب جهت مشخص شدن محل نشت و عيب يابي لوله مسي صدمه ديده بسيار زياد است و بايد آن قسمت که دچار نشتي شده تعويض گردد.

 

 

2- در صورت استفاده از دستگاه جهت توليد گرمايش بايد به نکات ذيل توجه کرد:

* استفاده از کمپرسور دستگاه جهت گرمايش مشمول هزينه برق مي‌باشد، که با توجه به هزينه برق در کشور ايران استفاده از آن جهت توليد گرمايش مقرون به صرفه نيست.

* در شرايط ايده آل جهت توليد گرمايش در زمستان به ازاي هر 1 ساعت توليد گرمايش، 5 دقيقه توليد سرمايش نيز دستگاه خواهد داشت، اين به دليل عمل Reverse کردن کمپرسور دستگاه مي‌باشد.

* پيشنهاد مي‌شود جهت استفاده از دستگاه براي گرمايش توسط موتور خانه يا پکيج، آب گرم به پنل‌هاي داخلي (نوع سقفي توکار يا کانالي) که مجهز به کويل آب گرم شده‌اند رسانده شود و در زمستان از گرمايش مطبوع نيز بدون هزينه برق بهره مند شويد.

البته در اين صورت شما مجاز به انتخاب دو نوع پنل داخلي بيش‌تر نيستيد و ديگر امکان استفاده از پنل‌هاي دلخواه با سليقه خود را نخواهيد داشت، بايد از پنل‌هاي سقفي توکار با فشار استاتيک pa30 و يا پنل‌هاي داخلي High Static کانالي استفاده کنيد.

 

3- در صورت تغيير معماري امکان تغيير جاي يونيت داخلي وجود ندارد. چرا که با کوچک‌ترين تغير فشار درون شاخه‌ها به هم مي‌ريزد و باعث اختلال در توليد سرمايش در تمام يونيت‌هاي داخلي مي‌شود.

با توجه به مزايا و معايب VRF به نظر مي‌رسد استفاده از اين دستگاه در هتل‌ها، در مناطق گرمسير مقرون به صرفه و کاربردي باشد.

 

 

دستگاه‌هاي مالتي اسپليت (MDV) کمپاني ميديا (Midea) نسل جديدي از دستگاه‌هاي تهويه مطبوع ساختماني بوده که با داشتن قابليت‌هاي متنوع و متفاوت، امکان تهويه مطبوع ساختمان‌هاي مسکوني، اداري، تجاري و ... را فراهم مي‌سازد.

سيستم مالتي اسپليت (MDV) هم به عنوان سيستم اصلي تهويه مطبوع پروژه‌ها و هم به عنوان سيستم کمکي مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرند.

 

از مشخصات ويزه سيستم مالتي اسپليت (MDV) مي‌توان به موارد زير به طور خلاصه اشاره نمود:

 

1- تنوع در يونيت‌هاي داخلي و خارجي امکان جانمايي دستگاه‌ها در فضاهاي مختلف با داشتن تنوع وسيعي از مدل‌هاي يونيت داخلي، امکان استفاده از دستگاه در فضاهاي با معماري‌هاي متنوع را فراهم مي‌کند و نيز درمورد دستگاه‌هاي يونيت خارجي امکان نصب در ارتفاع بالاتر و پايين‌تر از يونيت داخلي وجود دارد.

در ضمن اين دستگاه‌ها هم بصورت هوا خنک (نصب در فضاي آزاد) و هم بصورت آب خنک (نصب در موتور خانه) ارائه مي‌گردند.

 

2- نصب با اشغال حداقل فضا و راهبري آسان نصب دستگاه‌هاي مالتي اسپليت حداقل فضا را اشغال نموده و نيز براي کاربران جهت راهبري و استفاده بسيار آسان مي‌باشد.

 

3- امکان لوله کشي طولاني و انعطاف پذيري در نصب

 

4- امکان اتصال يونيت‌هاي داخلي متنوع به يونيت خارجي واحد (حداکثر 64 يونيت داخلي)

 

5- نگهداري دماي محيط در شرايط ثابت و استاندارد دستگاه‌هاي مالتي اسپليت قادر به تامين دماي مناسب و نيز نگهداري دماي فضا در شرايط مناسب با حداقل تغييرات با توجه به ترموستات‌هاي موجود مي‌باشد.

 

6- کارکرد آرام و بي صدا

 

7- يونيت‌هاي داخلي متنوع و با طراحي جديد

 

8- کنترل دماي فضاها به صورت جداگانه و مستقل

 

9- استفاده از کمپرسورهاي ديجيتال اسکرال:

سيستم‌هاي مالتي اسپليت ميديا با استفاده از کمپرسورهاي ديجيتال اسکرال، امکان کنترل ظرفيت دستگاه را به صورت کاملا پيوسته و دقيق فراهم ساخته و با استفاده از تکنولوژي دستگاه‌هاي پيشرفته تهويه مطبوع روز دنيا، با امکان کنترل دما و نيز ظرفيت و در عين حال صرفه جويي در مصرف انرژي را ارائه مي‌نمايند.

نمایندگی فروش کولر گازی و اسپلیت ال جی

lg