قيمت داکت اسپليت و عوامل تاثير گذار در آن :

هر سيستم گرمايشي و سرمايشي داراي مزايا و معايبي است که لازم است پيش از خريد هر کدام از آن‌ها با توجه به نوع نياز ما از اين سيستم‌ها، آن‌ها را با يکديگر مقايسه کرده و تصميم در انتخاب و تهيه آن‌ها بگيريم. قيمت داکت اسپليت در مقايسه با سيستم‌هاي فن کويل و ميني چيلر تا حدودي کم‌تر است ولي هر کدام از اين سيستم‌ها مزايا و معايب خاصي را دارند.

در سيستم‌هاي معمولي داکت اسپليت نمي‌توان دماي هر اتاق را به صورت جداگانه تنظيم کرد زيرا تمام اتاق‌ها به وسيله يک يونيت و با استفاده از کانال کشي‌ها به هم متصل مي‌شوند. در اين سيستم‌ها تمامي اتاق‌ها به يک دما مي‌رسند. با توجه به اينکه نمي‌توان در اين سيستم دماي هواي هر اتاقي را به صورت مستقل و جداگانه تنظيم کرد، اين سيستم براي ساختمان‌ها و منازل مسکوني که اتاق‌هاي مجزا از هم دارند توصيه نمي‌شود؛ چرا که لازم است در ساختمان هر اتاقي دماي مستقل از هم را داشته باشد.

 

تاثير سيستم‌هاي مکمل گرمايشي در قيمت داکت اسپليت

 

سيستم‌هاي داکت اسپليت معمولا به عنوان سيستم‌هاي سرمايشي استفاده مي‌شوند. اما قبل از خريد اين سيستم‌ها بايد در نظر داشته باشيد که چه نوع سيستمي را لازم داريد. سيستم‌هاي داکت اسپليت سرمايش مطلوب و قابل وصفي دارند اما در خصوص گرمايش بازدهي مطلوبي ندارند. به دليل اينکه اين سيستم‌ها به کمک انرژي برق و کمپرسور عمل گرمايشي و سرمايشي را انجام مي‌دهد، براي استفاده از آن‌ها به عنوان سيستم‌هاي گرمايشي صرفه اقتصادي نداشته و بهتر است براي گرفتن بازدهي و نتيجه مطلوب از تکميل کننده‌هاي گرمايشي استفاده شود براي همين منظور يک کويل آب گرم در قسمت اوپراتور آن نصب مي‌شود تا در فصل سرد آب گرم ارسالي از موتور خانه روانه لوله‌هاي کويل شده و فن اوپراتور با هدايت هوا از بين اين لوله‌هاي گرم کويل، هواي گرمي را به سمت کانال‌هاي انتقال هوا هدايت کند. بنابراين اضافه کردن سيستم‌هاي تکميل کننده نظير کويل آب گرم به قيمت داکت اسپليت مي‌افزايد.

 

 

قيمت داکت اسپليت با دمپر الکتريکي

 

همان‌طور که گفته شد داکت اسپليت‌ها مشابه کوارهاي گازي هستند و در سايزهاي بزرگ‌تري عرضه مي‌شوند و يونيت‌هاي داخلي آن در زير سقف کاذب نصب مي‌شوند. اما اسپليت‌ هواي همه اتاق‌ها و سالن‌هاي متصل به خود را به يک اندازه گرم يا سرد مي‌کند. اگر در مسير هر يک از کانال‌هاي ورودي به اتاق‌ها يک دمپر الکتريکي نصب شود اين دمپرها به واسطه باز و بسته شدن مي‌توانند هواي ورودي به داخل اتاق را کنترل کنند. از آنجايي که دمپرها قيمت‌هاي نسبتا بالايي دارند در نتيجه موجب افزايش قيمت داکت اسپليت مي‌شوند.

 

 

تاثير کانال‌ها در قيمت داکت اسپليت

 

هواي گرم و يا سرد منتشر شده از داکت اسپليت‌ها به واسطه کانال‌ها به اتاق‌ها و شعب ديگر انتقال پيدا مي‌کند و نحوه کانال کشي در هر ساختماني متفاوت است. علاوه بر اين کانال‌ها نيز انواع مختلفي دارند و کيفيت و ابعاد آن‌ها نيز متفاوت بوده و در نتيجه قيمت متفاوتي نيز دارند. از طرفي ديگر در کانال کشي در زير سقف کاذب بايد از عايق‌هاي حرارتي و رطوبتي نيز استفاده شود. در مجموع کانال کشي‌ها به همراه عايق کاري آن‌ها سبب افزايش قيمت کلي در تهيه داکت اسپليت‌ها مي‌شود. در سيستم‌هايي نظير سيستم‌هاي چيلر و يا ميني چيلر و فن کويل نيازي به استفاده از کانل و کانال کشي نيست و اين فن کويل در هر اتاقي با استفاده از لوله‌هاي آب سرد به ميني چيلر و با استفاده از لوله‌هاي آب گرم به پکيج يا موتور خانه نصب مي‌شوند.

نکنته‌اي که حائز اهميت است اين است که هميشه قبل از خريد بايد ابتدا نيازمان را بدانيم و سپس با آگاهي و اطلاع از نحوه عملکرد سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي مطابق با نيازمان اين سيستم‌ها را مقايسه کرده و بر اساس آن سيستم مورد نظر خود را انتخاب کنيم.

 

 

براي مشاهده‌ي ليست انواع داکت اسپليت و مشخصات فني اينجا کليک نماييد.